Září se kvapem blíží a s ním i doba, kdy mnoho dětí vymění zábavu v mateřské školce za školní lavice. S nástupem do první třídy se pojí velká životní změna dětí i rodičů. Děti se musí naučit, že je potřeba oddělit čas zábavy od času, kdy mají školní povinnosti. Ve škole jim k tomu pomůže kolektiv, paní učitelka i řád. Doma je ale potřeba uzpůsobit prostředí tak, aby se v něm vaše dítko rádo učilo, ale zůstal mu i dostatečný prostor pro hry. My jsme se zaměřili na to, jak by měl vypadat dětský pokoj podle Montessori a nachystali jsme pro vás pár tipů, jak podle toho vybrat psací stůl pro školáka.
Správný prostor
Zaměříme-li se na to, jak by měl vypadat dětský pokoj podle Montessori, zjistíme, že jeho hlavním principem je jednoduchost, funkčnost a bezpečnost. Stejným způsobem je potřeba řešit i výběr správného prostoru pro umístění psacího stolu budoucího školáka.
Máte-li více dětí, dbejte na to, aby mělo, pokud možno, každé svůj vlastní stůl. Na něm pak bude mít učebnice, sešity a pomůcky na psaní či kreslení, které budou rovněž jeho vlastní. Dítě by se mělo naučit určitému řádu. Je důležité, aby vědělo, kde, co na stole či v jeho zásuvkách najde. Snadno si pak samo zvykne připravovat do školy sešity, učebnice a pomůcky podle rozvrhu a vyhne se přetížené školní aktovce, ve které by jinak měl nejspíš i to, co daný den do školy nepotřebuje.
Dětský pokoj podle Montessori radí umístit psací stůl na dobře osvětlené místo. Na stole samozřejmě může být i lampička, ale přirozené denní světlo, které na stůl dopadá od okna, je vždy mnohem vhodnější. Stůl proto natočte k oknu podle toho, zda vaše dítě píše levou či pravou rukou, aby si nestínilo.
Stůl pro učení i zábavu
Psací stůl pro školáka má být primárně určený k učení. Nehledejte stůl, který by byl vhodný jen pro studium anglického jazyka, procvičování češtiny či jiných předmětů apod. Ať už vaše dítě ve škole probírá cokoliv, bude se u něj chtít i bavit. To se samozřejmě nevylučuje. Až si splní školní povinnosti, může si kreslit, skládat puzzle nebo si u stolu hrát jiným způsobem. Než ale dojde na hraní, nemělo by jej nic rozptylovat.
Z toho důvodu se u pokoje podle Montessori doporučuje odstranit z místa studia veškeré hračky a předměty, které by rušily dětskou pozornost. Nechte na stole jen to, co vaše dítě skutečně potřebuje – stojan na tužky a pera (pastelky ukliďte do zásuvky, ty už by mohly odvádět pozornost), učebnice a sešity k aktuálnímu učivu (žádné omalovánky, knížky ani jiné zábavné předměty). Dbejte na to, aby ani kolem stolu dítě nic nerozptylovalo. Pokud mu stůl nasměrujete ke stěně, na které budou police s hračkami, přestane myslet na abecedu a bude si chtít hrát. Hračky budou vždycky lákavější. Raději stůl umístěte proti čisté stěně, popř. na ni můžete zavěsit učební pomůcky – plakáty s čísly a písmenky, mapou České republiky či Světa, plakát s popisem lidského těla apod.
Psací stůl dle typu a rozměru
Pokud již máte vyřešený prostor, kam stůl umístit tak, aby mělo vaše dítě dostatečné světlo a zároveň jej nic nerozptylovalo, můžete se podívat na další důležitý bod, kterým je velikost a celkově rozměry psacího stolu pro školáka.
Psací stoly jsou k dostání v určité velikosti/výšce, nebo také jako stoly rostoucí. Pokud chcete zařídit dětský pokoj podle Montessori, doporučujeme především rostoucí variantu. Snadno ji tak přizpůsobíte velikosti dítěte a pracovní plochu posunete vždy tak, jak bude potřeba. Velmi praktické jsou i psací stoly s nakloněnou pracovní plochou. Ovšem pozor – nejsou vhodné pro všechny činnosti, proto předem pečlivě zjistěte, za jakých podmínek se dá plocha naklánět a zda jde také zcela vyrovnat.
Pokud nechcete, aby vaše dítě rozptylovala řada učebnic, sešitů a pomůcek, které by byly umístěny přímo na stole, pořiďte takový, který má dostatek prostorných zásuvek. Do nich pak vše snadno poskládáte, vedle učebnic i omalovánky, barvy a pastelky atd. Dítě nebude nic rozptylovat, bude přesně vědět, kde pomůcky najde a stůl bude mít uklizený a připravený na práci.
Materiál psacího stolu pro školáka
Především rodiče umělecky a výtvarně založených dětí by měli klást důraz i na materiál. Pokud pořídíte stůl z masivu, který je pouze voskovaný nebo namořený, nejspíš se promění za pár týdnů ve zcela jiný kousek nábytku, než jaký jste pořizovali. Lepší je volit takový materiál, aby byl snadno omyvatelný a nepoškodila ho ani modelína, tempery, fixy a další tvůrčí pomůcky, které jdou velmi špatně odstranit. Pokud se přece jen rozhodnete pro stůl z masivu, který je jen namořený, pořiďte na pracovní plochu desku z omyvatelného materiálu.