Kukuřici lze připravit různými způsoby. Může se grilovat, vařit ve vodě, v páře nebo vařit v mléce. Kukuřice je skvělou přílohou k obědu nebo ke grilování. Mnozí z nás si bez ní nedokážou představit léto a neodolají její sladké vůni na koupališti nebo na festivalu.
Pokud si chcete kukuřici připravit doma, měli byste vědět, jak dlouho ji vařit, aby nebyla tvrdá nebo rozvařená. Podělíme se s vámi o několik tipů, jak připravit tu nejchutnější kukuřici.
Jak vařit kukuřici ve vodě?
Chuť šťavnaté kukuřice si zamilujete vy i vaši blízcí. Hodí se jako příloha nebo ji můžete jíst samostatně. Postup vaření kukuřice je velmi jednoduchý. Kukuřice bude šťavnatá a křupavá.
Vařenou kukuřici můžete jíst samotnou nebo ji oloupat a přidat do oblíbených salátů či jiných pokrmů.
Jak vařit kukuřici ve vodě? K vaření kukuřice budeme potřebovat velký hrnec, vodu, sůl a kukuřičné klasy.
TIP: O tom, jak dlouho vařit rýži, jsme vám psali v jednom z předchozích článků.
Postup
Naplňte velký hrnec vodou. Nejlepší je použít co největší hrnec, který máte doma. Do hrnce nalijte nejméně ¼ litru vody na jeden kukuřičný klas. Přiveďte vodu k varu a osolte ji. Nemusíte šetřit solí. Kukuřice má nasládlou chuť, proto je třeba ji vařit v dobře osolené vodě. Nebojte se, kukuřice nebude po uvaření slaná – sůl pouze zvýrazní a podtrhne její chuť.
Oddělování slupek od klasů
Zatímco se voda ohřívá, začněte z kukuřice odstraňovat slupky. Při této činnosti může vzniknout velké množství odpadu z drobných vláken, proto bychom ji měli provádět nad odpadkovým košem.
Při loupání začínáme od špičky, uchopíme všechny slupky a táhneme směrem dolů. Vytáhneme slupky až k nejtlustšímu konci kukuřice a odstraníme je. Postup opakujte, dokud neodstraníte všechny slupky a vlákna. Pokud chcete mít kukuřici zcela čistou, můžete použít čistý zubní kartáček k odstranění zbývajících vláken. Po důkladném očištění opatrně vložte kukuřičné klasy do vody a dbejte na to, aby nádoba nebyla přeplněná.
Jak dlouho vařit kukuřici?
Největší záhadou je, jak dlouho bychom měli kukuřici vařit. Neexistují žádné konkrétní ukazatele, které by nám řekly, kdy je dostatečně měkká. Uvařená kukuřice by měla být světle žlutá, trochu baculatější a při ochutnání měkká a šťavnatá. Kukuřici vařte zhruba 8 až 10 minut.
Pro jistotu vždy nastavte časovač, protože pokud to přeženete, mohou jádra ztvrdnout, a to opravdu nechcete. Čerstvá kukuřice se obvykle uvaří rychleji než starší kukuřice. Proto upravte dobu vaření podle stavu kukuřice. Ihned po uvaření hrnec odstavte z ohně a přikryjte ho pokličkou. V horké vodě ji lze ponechat až 30 minut.
Aby byla vařená kukuřice ještě chutnější, potřete ji po uvaření rozpuštěným máslem. Můžete ji také dochutit solí a pepřem.
Kolik kukuřice uvařit pro skupinu lidí?
Pokud plánujete večírek nebo oslavu, jsou kukuřice vhodným občerstvením. Je snadné a rychlé uvařit velké množství pro více lidí. Při dávkování počítejte s jedním celým klasem na dospělého a půlkou pro dítě. Na závěr přihoďte pár kousků navíc. Tato dávka by měla být dostatečná, protože je třeba počítat s tím, že někomu kukuřice nebude chutnat vůbec a jinému může přijít vhod více kousků.
Jak dlouho vydrží vařená kukuřice?
Uvařenou kukuřici můžete skladovat v lednici 5 dní, v mrazáku vydrží až 6 měsíců. Při zmrazování dbejte na to, abyste kukuřici skladovali ve vzduchotěsných nádobách nebo v nádobách určených ke zmrazování. Pokud nemáte v mrazáku dostatek místa, můžete z kukuřičného klasu vyjmout zrna a uložit je do uzavíratelného sáčku.
Jak vybrat nejchutnější kukuřici v obchodě?
Stojíte dlouho před regálem s kukuřicí v obchodě nebo na trhu, protože váháte, kterou si vybrat? Přečtěte si několik našich tipů a zjistíte, že je to nakonec docela jednoduché.
Ještě před samotným vařením nebo grilováním kukuřice je třeba vybrat ty správné kukuřičné klasy. Proces nákupu kukuřice je možná ještě důležitější než její příprava. Chuť mladé a čerstvé kukuřice se starou kukuřicí je totiž nesrovnatelná. Na co se tedy při výběru zaměřit?
Kontrola slupky
Nejprve se podívejte na vnější stranu kukuřice. Slupka by měla být jasně zelená, pevně ovinutá kolem kukuřice a mírně vlhká. To jsou známky nejčerstvějších klasů. Nikdy nekupujte kukuřici, která nemá slupku nebo jejíž slupka je suchá a začíná žloutnout. Dalším ukazatelem, že kukuřice není čerstvá, může být její spodní strana. Pokud je tato oblast hnědá, je kukuřice pravděpodobně stará.
Upozornění: Když si v obchodě prohlížíte kukuřici, neloupejte slupku, abyste zjistili, zda je dobrá. To zkracuje trvanlivost kukuřice a podporuje její vysychání. Čerstvost a kvalitu můžete snadno zjistit podle ukazatelů, které jsme uvedli výše. Prodejci i spotřebitelé kukuřice vám budou jistě vděční.
Podívejte se střapce
Kukuřičné střapce jsou kukuřičné vlásky na vrcholu kukuřičného klasu. Vlásky klasu by měly být světle hnědé až zlatavé. Při dotyku byste měli cítit mírnou lepivost. Pokud je kukuřice čerstvá, měla by být cítit nasládle. Nekupujte kukuřici, která má černý nebo suchý střapec. To jsou známky toho, že není čerstvý.
Kukuřici mírně stlačte
Výše jsme zmínili, že kukuřičná slupka by se v obchodě neměla loupat. Místo toho ji jemně zmáčkněte, abyste nahmatali jádra přes slupku. Kukuřičný klas by měl být na dotek pevný a zrna by měla být baculatá. Vyhněte se kukuřici, na které cítíte prázdná místa, kde chybí zrna. Nekupujte také klasy, na kterých jsou cítit měkká místa.
Skladování kukuřice
Jakmile nakoupíte nejčerstvější kukuřici, musíte ji po návratu domů uskladnit. Pokud se ji chystáte uvařit ještě týž den, je nejlepší ji skladovat při pokojové teplotě. Chcete-li ji uvařit o den později, zabalte ji pevně do igelitového sáčku a uložte do lednice. Pro dlouhodobé skladování se doporučuje kukuřici co nejdříve uvařit a zmrazit.
Kukuřice na páře: Jak ji připravit?
Vařená i grilovaná kukuřice je velmi chutná. Vaření kukuřice v páře má však také mnoho výhod. První je, že tato příprava je velmi jednoduchá a nevyžaduje sporák. Kukuřici vařenou v páře lze připravit i v mikrovlnné troubě. Další výhodou je, že vaření v páře zabere velmi málo času a je nejrychlejším způsobem vaření kukuřice.
Nejdůležitějším důvodem pro vaření kukuřice v páře je, že si zachovává více výživových hodnot než vaření na grilu nebo vaření ve vodě. Přitom všem si zachovává fantastickou chuť.
Vaření kukuřice v páře v mikrovlnné troubě
Vyberte nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby. Ujistěte se, že na nádobě nejsou například zlaté ozdoby, které by mohly mikrovlnnou troubu znehodnotit. Vložte kukuřici ve slupce do porcelánové nádoby a vložte ji do mikrovlnné trouby. Zvolte vysokou teplotu a ohřívejte 3 až 4 minuty. Nezapomeňte, že starší kukuřice potřebuje k uvaření více času, proto dobu ohřevu přizpůsobte.
Po vyjmutí kukuřice z mikrovlnné trouby ji nechte vychladnout. Teprve potom začněte odstraňovat slupky a vlásky tak, že je budete tahat od horní části až po nejsilnější část klasu. Po oloupání kukuřici osolte nebo opepřete a podávejte s máslem.
Vaření kukuřice v páře na sporáku
Vytáhněte velký hrnec, do kterého vložíte zeleninový pařák. Nalijte do hrnce tolik vody, aby bylo dno hrnce plné, ale aby se voda nedotýkala parního hrnce. Přikryjte hrnec a přiveďte vodu k varu. Zatímco se voda vaří, oloupejte kukuřičné klasy nebo je rozkrojte napůl.
Když se voda začne vařit, vložte kukuřici do parního hrnce. Hrnec opět přikryjte a vařte je v páře asi 7 až 9 minut. Dobu přípravy upravte podle toho, zda připravujete mladou nebo starší kukuřici. Starší kukuřice se obvykle vaří o něco déle. Během vaření v páře občas zkontrolujte hladinu vody a v případě potřeby ji doplňte. Kukuřici vařenou v páře podávejte se solí, pepřem a máslem.
Náš tip: Použijte ochucené máslo, například s bylinkovou příchutí.
Jak grilovat kukuřici?
Grilování kukuřice se zdá být poměrně jednoduché. Nejde však jen o to, hodit kukuřičné klasy na rozpálený gril. Pokud chcete, aby vaše kukuřice byla chutná, musíte dodržet určitý postup.
Výběr kvalitní kukuřice
Pokud se chystáte grilovat kukuřici, první krok začíná nákupem. Snažte se grilovat co nejčerstvější kukuřici. V ideálním případě ji nakupujte na vrcholu sezóny od místního dodavatele. Při výběru se řiďte vůní, která by měla být příjemná a sladká. Klasy by měly být po zmáčknutí pevné a slupka jasně zelená. Nekupujte kukuřici se zčernalými klasy.
Postup přípravy
Tuto metodu použijte při grilování starší kukuřice. Před grilováním namočte kukuřičné klasy do osolené vody, aby získaly mírně slanou chuť a byly šťavnatější. Ve slaném nálevu by měly být nejméně 12 hodin.
Pokud však kupujete čerstvou kukuřici, nemá namáčení žádný smysl a mohlo by spíše uškodit. Čerstvá kukuřice je dostatečně šťavnatá a má výraznější chuť.
Kukuřici lze grilovat dvěma způsoby. Nejdříve hodíte na gril celý kukuřičný klas i se slupkou. Pokud zvolíme tuto techniku, může se stát, že se slupka vznítí a spálí špičku kukuřice.
Lepší možností je odříznout svazky stonků a oloupat několik vrstev slupky. Ne však všechny. Kukuřice se tak uvaří rychleji a zároveň se nespálí. Pokud neodloupnete všechny slupky, zabráníte tím vysychání kukuřice a podpoříte proces vaření v páře. Výsledkem bude šťavnatá kukuřice uvnitř a křupavá na povrchu. Čerstvé klasy se připravují na grilu přibližně 15 minut. Doba přípravy se však může lišit v závislosti na konkrétním grilu.
Hotová kukuřice by měla mít jasně žlutou barvu. Některé části budou zuhelnatělé. Pokud nemáte rádi zuhelnatělé části, neloupejte před grilováním kukuřičné slupky.
Loupání kukuřice
Po dokončení grilování je třeba kukuřici oloupat. Stáhněte je z grilu a nechte je pět minut vychladnout. Po pěti minutách by mělo být možné slupku snadno odstranit. Zbylé vlasy lze odstranit čistou kuchyňskou utěrkou.
Grilovanou kukuřici ochuťte oblíbeným máslem a osolte. Je dobré podávat ji ihned po grilování, kdy je nejchutnější.
Jednoduchý těstovinový salát s kukuřicí
Na závěr jsme pro vás připravili recept na jednoduchý těstovinový salát s kukuřicí, který si určitě zamilujete.
Ingredience:
- 200 gramů těstovin
- 3 kukuřičné klasy (asi 3 hrnky)
- sůl a pepř podle chuti
- 2 lžičky oleje
- ½ cibule nakrájené nadrobno
- ½ šálku nasekaných vlašských ořechů
- 1 šálek sýra čedar
- tuňák ve vlastní šťávě
- červená paprika na ozdobu
- Ingredience na přípravu dresinku:
- ½ šálku majonézy
- ⅓ kelímku zakysané smetany
- 2 lžičky čerstvé citronové šťávy
- 1 lžička mletého česneku
- pepř podle chuti
Příprava dresinku
Do mísy nalijte majonézu, zakysanou smetanu, sůl, pepř a mletého česneku. Vše promíchejte a přikryjte pokličkou nebo utěrkou. Dresink musí chvíli stát, aby se chutě propojily. Dejte ho do lednice a mezitím si připravte ostatní ingredience na salát.
Příprava salátu
Nejprve si připravte hrnec s vodou, kterou osolte a přiveďte k varu. Přidejte těstoviny a uvařte je al dente. Zatímco se těstoviny vaří, oddělte kukuřičná zrna od klasu.
Rozpalte pánev, přidejte olej a osmažte kukuřičná zrna. Podle chuti osolte a opepřete. Kukuřici opékejte 5 až 6 minut za občasného míchání. Zda jsou hotové poznáte podle toho, že se na nich začnou objevovat malé hnědé skvrny.
Když jsou těstoviny uvařené a kukuřice opečená, nechte obě ingredience trochu vychladnout. Pak je dejte do salátové mísy a přidejte nakrájenou cibuli, vlašské ořechy a sýr čedar, tuňáka z plechovky a nakrájenou červenou papriku. Pro rychlejší přípravu doporučujeme použít kuchyňský kráječ. Tímto způsobem se také vyhnete pláči při krájení cibule. Přidejte dresink k přísadám a vše dobře promíchejte.
Tip na závěr: Pokud máte rádi pikantní chuť, můžete přidat několik nasekaných chilli papriček.