Jak vymalovat pokoj, co si pro malování pokojů připravit a co je nutné promyslet, ještě než se do malování vůbec pustíte? Jak ochránit nábytek a podlahy, kdy určitě nevynechat penetraci a jaký postup výmalby vlastně zvolit? Přinášíme vám tipy pro snadné malování pokojů svépomocí. Zvládne to i úplný začátečník.
Jaké vybavení nakoupit na malování pokoje
Než se vůbec pustíte do malování, je potřeba se rozhodnout o několika zásadních věcech: které pokoje budete malovat, jaký druh barvy pořídíte, jaký tón barvy se vám bude v pokoji líbit a též, zda budete barvu nanášet válečkem nebo štětkou.
Bez čeho se při malování neobejdete
Ať zvolíte jakýkoliv postup, pokoj a barvu, musíte být vybaveni materiálem pro ochranu podlahy a nábytku, menším štětcem pro malování rohů a okolo zásuvek a vypínačů, nádobou na naředěnou barvu a dostatkem hadrů, které použijete na následný úklid. Hodit se bude i ocet, aby po malování nezůstaly na podlaze nebo nábytku šmouhy (ne vše se dá ochránit).
Váleček nebo štětka?
Podle toho, pro jakou techniku malování se rozhodnete, pořídíte váleček s odkapávací miskou, nebo štětku. Pokud jste si vyhledali tento text, jistě nepatříte mezi zkušené malíře pokojů. To samo o sobě znamená, že byste se měli spolehnout spíše na váleček. Proč?
Jeho použití nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti. Navíc se dokáží dnešní barvy natolik vpít do sebe navzájem, že stopy po malování válečkem téměř žádné nezůstávají – jen jednolitá stěna. Je to i díky tomu, že pří malování válečkem je mnohem snazší rozprostřít po zdi přibližně stejné množství barvy.
Naopak při malování štětkou už je potřeba mít alespoň nějakou zkušenost, anebo počítat s tím, že právě tímto prvním pokusem se budete učit – a nepodléhat zklamání, jestliže se první stěna nepovede přesně tak, jak byste si představovali.
Tahy štětkou musejí být vyrovnané, štětinami jakoby zapracováváte nános barvy do podkladu. Jde o náročnější způsob i po fyzické stránce – ale výsledný nátěr drží lépe, spolehlivěji, takže mistři tohoto postupu se většinou obejdou i bez penetrace.
Bude v místnosti více barev? Oddělíte je papírovou lepicí páskou
Papírová lepicí páska se skvěle hodí jak k připevnění folie na okna, nábytek i zásuvky a vypínače, tak i na oddělení barevných ploch od sebe navzájem. Snadno se totiž strhává, takže se nemusíte bát, že by vám poškodila předchozí část výmalby (nalepit na už vymalovanou část ji samozřejmě můžete až po zaschnutí barvy).
Budete muset škrábat původní výmalbu?
Jestliže už je na stěnách pokoje několik starších vrstev malování, nebo se chystáte vymalovat kuchyň s mastnějšími stěnami (typicky od plynového sporáku), budete se muset nejprve pustit do seškrábání. V tomto případě se vybavte dostatkem špachtlí, s nimiž půjde původní výmalba dolů celkem snadno.
Bude nutné tmelit některá místa sádrou?
Praskliny na zdech, díry v omítce třeba po vypadnuté skobičce od háčků, zkrátka nerovnosti ve stěně, které by nová výmalba rozhodně na dlouho nepřekryla, to vše se dá snadno řešit pomocí sádry. Abyste ji snadno umíchali a použili, je vhodné si pořídit menší špachtličku a hlavně gumový kelímek (speciálně na sádru), díky němuž se vám s ní bude snadno zacházet.
Budete používat penetraci?
V neposlední řadě se zamyslete nad nutností penetrovat stěny před tím, než je začnete malovat. Kdy je penetrace nezbytná a kdy to záleží spíše na vašem pocitu, vám ukážeme v tomto průvodci malováním pokoje svépomocí. Penetrovat se dá válečkem, pořídíte i speciální právě pro penetrace. Ale stačit bude i ten, který máte připraveny na samotné malování.
Jaké pořídit barvy
Na trhu s barvami do interiérů jsou nejen různé odstíny barev, ale hlavně barvy různého složení, kvality a vlastností. Podívejme, co se dá dnes pro malování pokojů vybrat – a co od kterého materiálu čekat jak po stránce výsledného vzhledu, tak i povrchových vlastností.
Latexové barvy
Jsou těmi nejvíce odolnými. Můžete je přetřít mokrým hadrem, vlastně je omýt – a nátěru se nic nestane. Špína se do nich nebude vsakovat, takže se skvěle hodí třeba do předsíně na dolní polovinu místnosti, kde bývají spodní části stěny často zanesené nečistotami z bot. Latexové barvy ale téměř nevětrají, takže například do koupelny nebo jako povrch celé místnosti je nelze doporučit
Disperzní barvy
Velmi prodyšné a dobře kryjící, takže je snadné s nimi vymalovat pokoj bez vzniklých „kocourů“. Ředí se pouze vodou, takže se po malování i dobře uklízí. Jsou vhodné též do vlhčích míst, a to právě díky své dobré prodyšnosti. Nabídnou i dobrou odolnost proti otěru
Akrylátové barvy
Vysoce prodyšné, a proto vhodné i do hůře větraných koupelen nebo toalet, do kuchyní nebo suterénů, kde to s odvětráváním také nebývá rovna růžové. Ředit se mohou jak vodou, tak i ředidlem – a díky této univerzálnosti se hodí i do prostor, v nichž je riziko tvorby plísní
Vinylové barvy
Na trhuje s nimi potkáváme vlastně až v posledních letech, momentálně patří k nejdražším z nabídky. Mají vynikající kryvost a přilnavost, takže jich ve výsledku spotřebujete nejméně (v přepočtu na metr čtvereční).
I váleček je totiž dokáže nanést ve velmi tenké vrstvě. To také znamená, že se dá provést více nátěrů, než je nutné stěnu zase oškrábat. Vinylová barva se vyznačuje vysokou prodyšností, ale dobrou i odolností proti vodě. Stěnu je možné zlehka omýt, pokud bude zašpiněna
Klihové barvy
Patří k těm nejméně kvalitním, ale i nejlevnějším. Snadno se otírají, takže výmalba nevydrží dlouho pěkná. Pro začátečníky je též rizikem jejich nízká kryvost, proto i větší problém vyhnout se „kocourům“. Se stejným množstvím barvy navíc vymalujete menší plochu.
Kolik barvy budete potřebovat
Nemá smysl kupovat horentní množství barvy, když jí pak polovinu vůbec nespotřebujete. A naopak, jestliže si barvu necháte namíchat přímo u profesionálů, tak vás jistě nazlobí, když poslední stěna zůstane zčásti nevymalovaná a bude se muset domíchat ještě krapet stejného odstínu. Proto si propočítejte plochu zdí – a podle kryvosti barvy dopočtěte nutné množství.
Raději si k odhadu maličko přidejte, přece jen nejste profesionál. To samé platí ohledně penetrace. V některých obchodech vám nabídnou, že neotevřená balení penetrace a barev od vás odkoupí zpátky – ale jen za předpokladu, že jste si pořídili barvu od originál od výrobce.
Kdy se pustit do malování pokoje
Samozřejmě jen tehdy, když na to máte čas a náladu, to je jasné. Ale vhodné je myslet i na příhodné povětrnostní podmínky. Skvěle se maluje v teplejších dnech, aby výmalba dobře uschla.
Ale pozor, ve vedrech se do malování nepouštějte, protože nátěr bude schnout příliš rychle, a vznikaly by tím nevzhledné šmouhy, barva by se do sebe už tolik vzájemně nevpila, jednotlivé tahy by nenavazovaly.
Malování ve vlhkých dnech, kdy už se netopí, také není to pravé ořechové. Budete dlouho čekat na zaschnutí první vrstvy nátěru – a ještě déle na zaschnutí vrstvy druhé. Pokud nikam nespěcháte, ničemu to nevadí. Ale jestli chcete mít hotovo v rozumném čase, vyberte si období, kdy se topí, nebo kdy je venku příjemné teplo, a přitom není příliš vysoká vlhkost.
Jak připravit místnost před malováním
Záleží na tom, jestli malujete novou místnost, v níž ještě není žádný nábytek, anebo místnost dnes již obývanou. Před malováním je vhodné překrýt vše, na čem nechcete, aby malba ulpěla. Včetně oken a dveří, kdy folii pečlivě připevníte na rámy oken. Když překryjete i světla, zásuvky a vypínače, ušetříte si práci také s jejich otíráním.
V případě, že je v místnosti nábytek, osvědčilo se jeho přemístění doprostřed. Kde jsou koberce, promyslete si, zda je srolujete až k nábytku a překryjete folií, nebo necháte, jak jsou, ale o to pečlivěji je ochráníte kartonem.
Další variantou je vyprázdnit místnost zcela, tedy vynést nábytek i případný koberec. Kde se jedná o malou místnost, bude to zdaleka nejlepší postup, abyste se při malování mohli pohodlně „otáčet“.
I když vynesete koberec nebo máte tvrdou podlahu, vyplatí se ji překrýt kartonem. Ten je nejvhodnější, protože nebude klouzat, štaflemi ho neprotrhnete a nebude mít ani tendenci se posouvat a odhalovat tak podlahu pod sebou.
Na okraje můžete dát noviny a přilepit je papírovou páskou k postranním lištám – a teprve na noviny položit kartony. Tím si zajistíte, že ani okraje okolo kartonů nebudou potřísněné. Čím pečlivěji se budete přípravě věnovat, tím méně úklidu vás čeká po malování.
Jak správně oškrábat původní malbu – a kdy je to nutné
Nejprve se podívejme na situace, kdy se to bez škrábání neobejde. Obecně se doporučuje, když už je na stěně několik vrstev starších nátěrů, takže hrozí, že ty další už stěna neudrží – výmalba by se začala odlupovat.
Někdy se musí oškrábat i zeď, kde se malovalo teprve jednou. A to v případě, že je mastná nebo příliš znečištěná – a nedá se z ní špína dostat jiným způsobem. Na škrábání není naštěstí nic složitého. Zkrátka jen špachtlí zajedete pod nátěr a tlačíte špachtli jedním směrem tak, abyste odloupli pruh. A takto stále dokola.
Kdy se vyplatí použít penetraci
Penetrace upevní spojení mezi podkladem a barvou, sjednotí vzhled výmalby. Rozhodně byste ji měli použít v nově omítnuté místnosti nebo po té, co jste stěny a strop oškrábali. Jakmile děláte jen „udržovací“ malování, penetraci netřeba. Jestliže ji budete nanášet, musíte ji před malováním nechat zcela vsáknout (na stěně nesmí být lesklý film).
Samotné malování zahajte na stropě
Maluje se od stropu. Nejprve štětcem rohy, pak teprve přichází na řadu váleček či štětka. Stejný postup zvolte i na stěnách. Nejprve detaily: takže rohy, spodní okraje stěn, okolo oken, dveří, světel, zásuvek a vypínačů. Nebo okolo lepicí pásky, kde máte připravenu hranici, kde se bude střídat světlá barva s tmavší. Pak teprve samotnou plochu stěny.
Tahy válečkem provádějte seshora rovně dolů a pak šikmo zespod nahoru, abyste nahoře skončili v „nové“ stopě. Pokud malujete štětkou, je nutné dělat co nejdelší tahy tam a zpět, bravu po stěně rozptýlit rovnoměrně všemi směry. Snažit se nátěr zapracovat do podkladu.
Jestliže malujete více barvami, nejprve nechte nátěr zaschnout, sundejte pásku, pak teprve štětcem domalujte detail, kde se barvy potkávají. Vypomoct si můžete prknem nebo jinou rovnou lištou.
Až budete mít hotovo, sundejte ochranné folie, které jste použili, a domalujte štětcem případné detaily okolo oken, dveří, světel, zásuvek a vypínačů tam, kde byla folie nalepena a nebylo vhodné pod ni zasahovat. Teprve po dokončení těchto detailů máte hotovo úplně.
Kolik nátěrů byste měli udělat?
Běžně se maluje dvěma vrstvami. Ta první slouží pro překrytí podkladu, ta druhá k dovedení výmalby do dokonalosti – ke sjednocení nového vzhledu stěny, upevnění nově zvoleného odstínu. Světlá barva se dá snadno překrýt i bílou.
Pokud budete chtít vymalovat pokoj světlou barvou na původní tmavé, vyplatí se přemýšlet o seškrábání tmavého podkladu. Anebo o nanesení tří vrstev. Zvyžte, co je pro vás přijatelnější a co stěna ještě případně unese.
Jak vymalovat pokoj a vyhnout se „kocourům“ na stěnách?
Moderní barvy jsou materiálově dovedeny k takové dokonalosti, že „kocoury“ v podstatě nedělají. Jestliže se šmouh na stěnách přece jen bojíte, rozhodně sáhněte po penetraci, i kdyby ještě nebyla technicky nutná.
Jak vymalovat? Během práce je nutné dbát na to, abyste barvu dobře rozptýlili po stěně i stropu, aby nikde nevznikaly ostrůvky s její silnější vrstvou. Toho se snáze dosáhne při použití válečku.
Váleček musí být neustále dostatečně mokrý – ale přitom ne přesycený barvou, aby vám netekla všude kolem. Vyplatí se pracovat rychle a barvu válečkem vždy napojovat a sjednocovat ještě nezaschnutou.
Jak na úklid po malování?
V podstatě jako na kterýkoliv jiný úklid. Pokud jste použili barvu ředitelnou vodou, omývejte ji vodou. Kde se ředilo ředidlem, i úklid musí být ve znamení ředidla. Opatrně omyjte případné průsaky pod ochrannými foliemi.
Poté, co sundáte ochranu podlahy, omyjte postranní lišty i podlahu samotnou – přestože ji nemáte flekatou, jistě bude zaprášená od kartonu. Na finální omytí všech povrchů použijte vodu s octem, zbavíte se tím všech šmouh (ty se tvoří vždycky až po zaschnutí místa otřeného vodou).