Rezavé skvrny nejsou ničím příjemným. A že se umějí usadit! Na příborech, na odpadu z umyvadla, na vodovodní baterii, na řetězu kola nebo jeho rámech, na chromovaných površích. A při styku se rzí se mohou skvrny přenést až na oblečení, nebo rez napadá na koberec, nábytek – a usadí se tady. Naštěstí se dá odstranit jak rez přinesená, tak ta, co vznikla přímo na materiálu. Ten pak samozřejmě musíte ještě i ošetřit proti dalšímu rezivění. Takže: jak na rezavé skvrny a povrchy?
Jak odstranit rez z odpadů v koupelně a v kuchyni
Odpady jsou místem, kde se rzi dobře daří. Její tvorbu totiž vedle vlhka podporují ještě i bakterie a plísně, co tu běžně žijí, rostou, a tím rezavé nánosy ještě zvětšují. Pokud místa přejedete pouze kartáčkem s vodou nebo s běžným čističem, odstraníte sice nános plísně a bakterií, ale samotná rez vždycky ještě zůstane. Co tedy s ní?
Odstraňovače rzi
Na rez skvěle fungují různé odstraňovače určené pro domácnost. Vždy na nich najdete napsané povrchy, na které se dají bezpečně použít. A doporučuje přečíst si tyhle specifikace pečlivě, abyste se pak nedivili, že jste si zničili třeba drahou stěnu sprchového koutu!
Odstraňovače použijte dle výrobcem uvedeného návodu. Většinou je potřeba na rez tento prostředek nanést, nechat jej působit a pak smýt. Výhodou velké části takto prodávaných odstraňovačů rzi je obsah ochranného materiálu. Ten po použití zanechá na povrchu čištěné oblasti film, který před dalšími nánosy nečistot a před tvorbou další rzi chrání. Nejde o všespásnou ochranu, ale změnu jistě poznáte.
Odstranění rzi domácími metodami
Jestliže se nechcete spoléhat na průmyslové odstraňovače, vyzkoušejte některou z běžně dostupných domácích surovin, jako jsou jedlá soda, ocet, sůl, citronová šťáva, bramborový škrob, kyselina citronová. Jak je použít na rez? Je to snadné: z tekuté a suché složky (kombinace je na vás) vytvořte řidší pastu. Tu pak pečlivě naneste na rezavá místa. Nechte cirka 30 minut působit, a pak jen omyjte kartáčkem.
Původně rezavé okolí odpadů můžete jemně potřít olejem, aby byl povrch chráněn. Jen pozor, ve sprchovém koutě nebo ve vaně tento kro vynechejte, abyste tu pak neuklouzli.
Jak odstranit rez z vodovodní baterie
Na vodovodní baterii se sice častěji usadí vodní kámen než rez, ale i na rezavé skvrny se tu někdy musíme dívat. Tvoří se z železitých příměsí vody a pak samozřejmě oxidací hůře chráněných míst na baterii. Při odstraňování rzi postupujte podobně jako u odpadů.
Jen v případě kupovaných odstraňovačů rzi se vždycky přesvědčte, zda jsou vůbec vhodné na vodovodní baterie (aby vás neohrožovaly zůstavší částečky kyseliny a dalších chemikálií, z nichž se odstraňovač skládá).
Zejména u vodovodních baterií se vyplatí sáhnout po přírodních prostředcích k odstranění rzi. Stačí cokoliv kyselého (ale potravinářského), s jemným abrazivem. Stejně postupujte i v případě, že máte domácí čističku odpadních vod.
Jak odstranit rez z příborů a z nádobí
Rez na příborech a kovovém nádobí není nic příjemného. Tady je vhodné dodat, že jakmile se u příborů objeví větší prorezlá místa, je lepší je zlikvidovat. Pokud teprve začíná „prokvétat“, můžete je podomácku snadno vyčistit.
Na výběr je toho opravdu hodně. Ponořte je například do colového nápoje (Coca cola, Pepsi Cola aj.). Proč? Obsahují kyselinu fosforečnou, která se rzí dokáže zatočit (a také se přidává do odstraňovačů rzi). Skvěle čistí pasta z jedlé sody a octa nebo kyseliny citronové.
Fungovat, ale spíš na větších plochách kovových táců, misek a talířů, bude i citronová šťáva nebo rozpůlená brambora. Na bramboru nanesete klasický saponát na nádobí. Tím se vyprovokuje kyselina šťavelová, aby se vyloučila ve větším objemu – a rozložila usazenou rez.
Patří příbory a kovové nádobí do myčky?
Patří. Ale jen v případě, že jste koupili kvalitní výrobky. Myčka dokonale odhalí, jaké příbory a nádobí vlastně máte. Poznat byste to měli i podle označení, ale ne vždy se nám chce ho hledat… U levnějších typů příborů s označením 18/0 nebo 17/0 se byste se jejich mytí v myčce měli vyhýbat. Jinak budou brzy rezavé. Kvalitnější provedení vydrží i pravidelný pobyt v prostředí myčky nádobí.
Jak odstranit rez z dlaždic
Povrch dlaždic už chce trošku radikálnější zásah. Rez byste měli narušit drsnější houbičkou nebo drátěnkou (pozor, nesmí být z kovu, který na dlaždicích pouští čerň). Jakmile je povrch rzi narušen, stačí na ošetřovanou plochu nanést citrónovou šťávu smíchanou s boraxem. Anebo odstraňovač rzi utčený pro tyto povrchy.
Jak odstranit rez z WC
WC je vlastně keramická záležitost. Jenže věčně plná vody. A ta někdy může barvit dočervena právě od železitých příměsí v ní. V případě WC je dobré použít větší množství octa. Nebo v teplé vodě rozpuštěné kyseliny citronové. Nalít do WC pomalu, tím zajistíte, že přes přepad odteče hlavně původní voda. Nechat působit, klidně přes noc. A pak vyčistit štětkou.
Na odstraňování rzi z WC se prodávají i průmyslové kyseliny – ale jsou krajně nevhodné všude tam, kde není kanalizace svedená do čistírny odpadních vod.
Jak odstranit rez z oblečení
Oblečení zanesené od rzi se nedá jen tak vyprat. Jak se na něj rez dostane? Buď ze součástí samotného oděvu (cvočky, patenty aj.), nebo kontaktem s jakýmkoliv rezavým povrchem. Rez se snadno uvolní ze svého původního místa – a díky tomu, že je poměrně ostrá, se pevně přichytí na všechna vlákna, co se v okolí namanou.
Aby šla rez odstranit, musíte na to jít některou ze dvou cest:
Rez v textilii rozpustit kyselinou – třeba citronovou
Už jsme zmínili, že se rez dá rozpustit v kyselině. To bude fungovat i v případě tkanin. Před praním naneste citronovou šťávu se solí, nechte několik minut působit. A pak vyperte podle toho, o jaký materiál jde. Stejným způsobem použijete i průmyslový odstraňovač skvrn – návod na použití se mlže drobně lišit.
Rez v textilii obalit vazkou hmotou
Pokud obalíte částečky rzi něčím vazkým, jako je mýdlo, bude snadné je z vláken odstranit. Použijte mýdlo na praní (s jelenem) nebo žlučové mýdlo. Opět nanesete na skvrnu, ale v tomto případě na navlhčenou textilii. Po nějakou dobu promnete – a pak dáte zase klasicky vyprat.
Jak odstranit rez z čalounění
Tkaniny, které nelze „nastrkat“ do pračky, je nutné vyčistit ručně, nebo třeba s pomocí přístrojů k tomu určených: tepovače, vysavače na mokré vysávání aj. Tady bude velmi záležet na použitém prostředku. Domácí čističe na bázi přírodních kyselin vetřete hlouběji do tkaniny, v níž je rezavá skvrna. A nechte delší dobu působit – i půl hodiny.
Jestliže použijte profesionální přípravky na čištění čalounění či koberců, bude skvrna „povolená“ už po několika minutách. A bude stačit jen dočistit a z tkaniny odstranit zbytky čističe.
Jak odstranit rez z koberce
Tady je postup v podstatě stejný jako u čalounění – oboje jsou tkaniny bez možnosti jejich praní v pračce.
Jak odstranit rez z chromovaného povrchu
Chromované povrchy jsou extrémně náchylné k poškrábání. Proto se z nich rez musí odstraňovat opatrně. Vyzkoušet můžete několik možností. Zajistit byste si měli, že chrom budete ošetřovat buď pod střechou, nebo venku, ale při vhodném počasí. Které je nevhodné? Déšť a hlavně vítr na suchém povrchu (léto), který zdvihá a přenáší písek a prach.
Pro všechny níže uvedené postupy čištění chromovaných povrchů od rzi bude společný první krok: omýt chromovaný materiál od prachu, bláta a dalších nánosů. K tomu vám vystačí houbička a mýdlová voda. Posléze už můžete pokračovat některým z těchto postupů:
Odstranění rzi z chromovaného materiálu pomocí alobalu
Alobal není ničím zázračný. Jen hliník dokáže reagovat s kovovým povrchem, proto i se rzí (možná jste si všimli, že když kovovou lžičkou vyjídáte cokoliv z hliníkové plechovky – a hodně se dotýkáte lžičkou povrchu plechovky, má jídlo pak kovovou příchuť. To je výsledek zmíněné chemická reakce).
Proto hliník při přímém kontaktu s kovovou rzí rozruší její povrch. A vy budete rez postupně, po šlupičkách, sundávat. Velkou výhodou alobalu je jeho měkkost, proto se netřeba tolik bát o poškrábání doposud „zdravých“ částí chromovaného předmětu.
Alobal si složte tak, aby se vám s ním dobře přejíždělo po povrchu, na němž je rez. A zacházejte s ním jako s houbičkou na mytí. Kdykoliv se uvolní určitá vrstva rzi, setřete ji suchým hadrem. Nejlépe s mikrovláknem, do nějž se vejde rzi nejvíce. Počítejte ale s tím, že hadr pak rovnou zlikvidujete.
Takto pokračujte, dokud nebude všechna rez pryč. Nakonec chrom omyjte a ošetřete způsobem, který popíšeme níže.
Odstranění rzi z chromovaného materiálu pomocí potravinářské kyseliny
Na rez skvěle fungují jemné kyseliny, které jsme popsali výše. Citronová šťáva, colové nápoje s kyselinou fosforečnou (coca cola), kyselina citronová, vinný nebo bílý ocet, ale klasický český ocet aj. S nimi však uspějete jen na površích, na nichž se tekutina po nějakou dobu udrží.
Je-li chromovaný předmět zaoblený, z kyseliny si připravte jemně abrazivní pastu tím, že ji smícháte s jednou sodou, se škrobem z brambor, se solí aj. Pastu naneste na houbičku a rez postupně odstraňujte. Nakonec chrom omyjte a ošetřete způsobem, který popíšeme níže.
Jako abrazivo můžete zvolit mosaznou vlnu nebo kartáč, případně potravinářskou složku, třeba bramborový škrob, sodu a další.
Odstranění rzi z chromovaného materiálu pomocí leštěnky na chrom
Nejdražší, ale pravděpodobně i nejrychlejší postup: využití leštěnky na chrom. Ta je přímo vyrobena tak, aby rez jemně rozpouštěla, a přitom zachovala okolní chromový povrch nejen nepoškozený, ale i krásně lesklý. Pokud zvolíte tento postup, pozorně si projděte pokyny výrobce, které na výrobku musejí být pečlivě rozepsány. A postupujte podle nich.
Po odstranění rzi vždycky musíte chrom ošetřit
Jakmile je rez odstraněná, důkladně chromovaný povrch omyjte a osušte jemným hadrem naprosto do sucha. Pak naneste jemnou vrstvu vosku nebo leštěnky na chrom – podle toho, co preferujete. Tím chromovaný předmět chráníte před dalším poškozením.
Jak postupovat? Naneste první vrstvu, důkladně ji rozprostřete. Nechte zaschnout a naneste ještě jednu vrstvu, důkladně rozprostřete.
Pozor, vosk a leštěnka na chrom jsou určeny pouze na chrom. Na ostatních typech materiálů se totiž mohou chovat jinak.
Čím odstranit rez z kovu
Jestliže potřebujete sundat rezavé nánosy z kovových částí kola, koloběžky, motorky nebo auta, můžete zvolit některý z postupů, co jsme popsali výše – u vodovodních baterií nebo hromu. Jsou jemné a kovu neublíží. Většina kovových částí je ale mnohem pevnějších než chromovaná vrstva, a tak si můžete dovolit i drsnější postup na všech místech, kam se dostanete třeba kovovým kartáčem.
Veledůležité bude následné očištění rzi po jejím uvolnění z povrchu. A ošetření materiálu tak, aby se vlhkost nemohla k otevřeným místům tak snadno dostat. Jedná-li se o místa, kde vám opravdu záleží na tom, aby nerezla, ošetřujte je pravidelně.
Čím odstranit rez z řetězu kola
Řetěz kola je místo, kam se mechanicky jen stěží dostaneme do všech zákoutí. Proto výrobci dodávají na trh spreje na odstraňování rzi. Sprej má jednu nezměrnou výhodu: účinné látky se díky proudění při nanášení na řetěz dostanou opravdu hluboko, v podstatě všude. A je vyřešeno během minutky. Déle k reakci tato látka nepotřebuje.
Jestliže je řetěz kompletně rezavý, nebo na většině povrchu, pomoci si můžete lázní. A to buď v ostraňovači rzi, nebo v některé z potravinářských kyselin, o nichž jsme psali i výše. Typicky je najdete v nápoji coca cola, v octu, v běžně prodávané kyselině citronové aj.
V lázni pomozte s odstraněním rzi i kartáčem, jeho štětinami se snažte se dostat i dovnitř mezi oka řetězu. Urychlíte tím narušení rzi a její odstranění. Také řetěz si pak zaslouží důkladně ošetření a ochranu před povětrnostními vlivy. Ale ta už musí být s profesionálními prostředky. Nebo se sádlem (pozor na rostlinné oleje, ve skutečnosti obsahují spoustu pevných částeček, které vám pak řetěz poškodí!).
Jak odstranit rez z betonu
Beton je povrch velmi porézní, takže rez se do něj „zažere“ do hloubky. Proto musíte do hloubky také čistit. Nejprve beton pořádně přejeďte kovovým kartáčem a pak omeťte jemným metáčkem tak, abyste seškrábli nánosy písku, prachu ze vzduchu, ale i erodované vrstvy samotného betonu.
Posléze si vyrobte pastu z těchto ingrediencí: vlažná voda, glycerín a křída v prášku (seženete v hobby marketech, barvách lacích, některých drogeriích, ale i ve sportovních potřebách). Pastu naneste na rezavé skvrny a nechte ji chvilku působit. Až zaschne, sundejte ji kovovým kartáčem i s uvolněnou rzí.
Postup opakujte, kolikrát to bude nutné. Sundávání rzi z betonu je na delší čas, ale je možné se jí i u betonu zcela zbavit. Pokud vám rez zatéká na beton z kovové stříšky nebo jiného oplechování, ošetřete tyto povrchy tak, aby to nepokračovalo. Nebo zakonzervujte povrch betonu – a pravidelně ošetření opakujte.
Jak odstranit rez ze skla nebo z mramoru
Sklo a mramor trpí na rezavé skvrny většinou proto, že kov je součástí stejné stavby. Rez pustí pomocí kyseliny a jemného abraziva, jako jsme popisovali například u vodovodních baterií. Použít můžete i profesionální přípravky k odstranění rzi.
Důležité pak je povrchové ošetření kovů, z nichž rez pocházela. Jestliže jsou zanořeny, zkuste ošetření ochrannou injektáží. V prodeji najdete přípravky uzpůsobené k aplikaci do extrémně stísněných prostor. Většinou jsou na mastné bázi, takže se samy a ochotně rozprostírají po povrchu do co nejtenčí vrstvy.
Co dodat závěrem?
Počítejte s tím, že každý kovový materiál, z nějž jste rez odstraňovali, bude nakonec poškozen. Poškození vzniklo už dříve – a díky tomu mohl kov začít rezivět. Je-li to možné, obstarejte si nátěr, kterým poškození zakryjete. Jestliže poškození opravovat nepotřebujete, alespoň kov ošetřete proti povětrnostním vlivům a vodě. Ušetříte si tím spoustu další práce a hlavně času.