9 tipů jak si doma zařídit prostor na cvičení

Zařídit si ve své vlastní domácnosti prostor pro cvičení přináší mnoho výhod. Je jedno, zda teprve začínáte a vyjít do posilovny pro vás znamená dyskomfort, nebo jen rádi cvičíte v domácím prostředí. Mít doma cvičební zázemí a podporovat tak svoje zdraví a fyzickou kondici je vždycky dobrý nápad. 

Jak doma zařídit prostor na cvičení? Podívejte se společně s námi na 9 tipů, které vám mohou pomoci zařídit domácí fitness studio nebo jen prostor na cvičení podle vašich potřeb a představ. 

1. Vyberte místo 

Cvičit doma může opravdu každý, jen je potřeba vyhradit si na pravidelné cvičení místo. Není to jen o prostoru, na kterém budete cvičit, ale také o místě, kde uskladníte všechny fitness doplňky a nástroje na cvičení. Zvlášť v menších bytech to někdy může být problém. 

Popřemýšlejte proto nejprve o prostoru, v kterém cvičební prostor vybavíte. 

Jestliže zrovna rekonstruujete dům nebo máte volnou místnost, kterou nevyužíváte, máte vyhráno. Právě tato místnost by se mohla stát tím správným prostorem. Pokud disponujete celou místností, nemusíte se obávat, že by místa bylo málo a můžete rovnou začít přemýšlet nad tím, jakým způsobem chcete místnost využívat a jaké vybavení si pořídíte. 

Nemůžete si dovolit vyčlenit na cvičení celou místnost? Nejste v tom rozhodně sami. Opravdu mnoho lidí cvičí na chodbě nebo třeba v obývacím pokoji před televizí. I to jsou prostory, kde se dá vytvořit prostor na cvičení. 

Důležité je udělat si kolem sebe dostatek místa pro pohyb, nesmí vám překážet žádný nábytek a pak se můžete do cvičení pustit taky. Rozhodně to ale bude chtít najít ve vaší domácnosti místo pro skladování vašich pomůcek pro cvičení tak, aby nepřekážely. 

2. Podlaha 

I když se jistě těšíte na pořizování vybavení a vybírání doplňků do svého cvičícího prostoru, ideální je vzít to pěkně od podlahy. Podlaha při cvičení totiž hraje velkou roli. Pokud budete cvičit na méně odolné podlaze, brzy ji můžete poškodit a můžete způsobit nepříjemnosti sousedům bydlícím pod vámi i jiným členům domácnosti, pokud podlaha netlumí hluky. 

Jaká by měla podlaha ve cvičebním prostoru ideálně být? 

  • Podlaha by měla být hlavně odolná, především vůči nárazu. I na menším prostoru vám mohou pomoci kvalitní gumové podložky. 
  • Pokud máte možnost, je ideální podlahu izolovat, abyste omezili hluk. Pomoci vám mohou například lisované akustické desky. 
  • Podlaha by měla vydržet sloužit mnoho let. Při jejím výběru se proto zaměřte na její životnost s ohledem na zátěž, která ji při vašem cvičení čeká. 
  • Podlaha by měla být bezpečná. V případě cvičení to nejčastěji znamená, že by měla mít protiskluzovou ochranu, abyste předešli nepříjemným zraněním. 
9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 4 1

Tip: Ani při cvičení byste neměli zapomínat na ohleduplnost. Jestliže by vaše cvičení mohlo někoho nadměrně rušit, zkuste najít alternativu. Samozřejmě cvičit v domácnosti určitě můžete, vybírejte ale takové možnosti, které budou rušit co nejméně, například skákat přes švihadlo můžete od jara i venku. Další možností je cvičit v hodinách, kdy sousedi nejsou doma. 

3. Vymalujte motivačně 

Různým barvám je přisuzován různý účinek na lidskou psychiku. Vymalujte místnost tak, aby vás podvědomě podněcovala ke cvičení. Jaké jsou ty správné barevné odstíny? 

Barva, která jednoznačně povzbudí je žlutá nebo oranžová. Nemusíte to přehánět s jejich sytostí, i světlé pastelové odstíny dokáží vyvolat ten správný efekt. Jestliže se nechcete pouštět do malování, pořiďte v těchto barvách alespoň doplňky do místnosti. 

Tip: Potřebujete zařídit spíše prostor pro jógu, meditaci a relaxaci? V takovém případě doporučujeme sáhnout po fialové barvě, která podporuje smysl pro duchovní záležitosti, nebo modré, která navozuje pocity klidu. 

4. Pořiďte si zrcadlo 

Pořiďte si zrcadlo. Nechcete se na sebe dívat a vidět všechny nedokonalosti vašeho těla? To opravdu není důvod, proč o zrcadlu mluvíme. 

Cvičit před zrcadlem vám dává možnost opravit nesprávné držení těla při cvičení, což může pomoci hlavně začátečníkům. Nehrbíte se? Jste při planku ve správném postavení? Nejdou vám při dřepech kolena moc dopředu? S tím vším vám může zrcadlo pomoci. 

Pokud se věnujete například tancování věřte, že se vaše pohyby budou postupně zlepšovat, pokud si poskytnete zrakovou oporu. Zároveň vás zrcadlo může také velmi dobře motivovat. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 7 1

Tip: Víte, jak vybrat vhodné zrcadlo (nejen) na cvičení? 

Zrcadlo na cvičení by mělo být dostatečně velké. Pokud máte k dispozici celou místnost, nemusíte se bát ani zrcadlové stěny, která navíc opticky zvětší místnost. V případě, kdy cvičíte v chodbě můžete využívat ke korekci správného držení těla zrcadlo umístěné například na šatní skříni. 

Na druhou stranu, pokud nemáte prostor, abyste cvičili v domácím prostředí před zrcadlem, nevadí, nemusí to být úplně na škodu. Někteří lidé tvrdí, že bychom neměli podceňovat ani sílu uvědomování si vlastního těla bez zrakové opory a zrcadlo při cvičení tak podle nich není úplně nezbytným pomocníkem. 

5. Nezapomeňte na motivační prvky 

Motivace při cvičení je velmi důležitá. V různých časových intervalech odchází a přichází, a to nejen v řádu dnů, ale také během tréninku. Pokud cvičíte, určitě víte, že jsou dny, kdy byste to nejraději vzdali po prvních pěti minutách. 

Abyste vydrželi v tréninku až do konce a ke cvičení se pravidelně vraceli, můžete do místnosti, kde cvičíte, umístit různé motivační prvky. Mohou jimi být například motivační citáty, kterými vyzdobíte stěny nebo je umístíte do fotorámečků. 

Tip: Bezpochyby největším motivačním prvkem při cvičení je pro většinu lidí hudba. Sestavte si dobrý playlist na cvičení. Pouštět si ho můžete do sluchátek nebo na plné pecky z reproduktorů. 

6. Televize může usnadnit trénink

Při zařizování prostoru na cvičení zvažte také televizi. Televize přináší možnosti, jak déle setrvat v tréninku. Pouštět z ní můžete hudbu, najít si zde tréninková videa nebo se dívat na váš oblíbený seriál během toho, co běháte na běžícím pásu nebo šlapete na rotopedu. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 6 1

7. Vybavení, které potřebujete 

Konečně se dostáváme ke gró celého prostoru na cvičení. Pokud totiž chcete cvičit, dříve nebo později se neobejdete bez vybavení a pomocníků, které pomohou zefektivnit vaše cvičení. 

Hodně záleží na tom, jakému pohybu se věnujete. Cvičební vybavení totiž nejsou jenom posilovací stroje. Využívat cvičební prostor můžete také k aerobiku, tancování, posilování s vlastní vahou těla, zvedání činek nebo protahování se a následné relaxaci. Pro to všechno potřebujete vlastní různorodé vybavení. Co by vám nemělo chybět? 

Podložka na cvičení 

Někteří lidé cvičí doma i bez podložky na cvičení, jiní si bez ní neumí svůj trénink představit. Za nás je podložka velmi důležitým vybavením, které má široké využití a v koutku pro domácí cvičení má určitě své místo. 

Podložka na cvičení se hodí především při cvičení jógy, pilates, aerobiku, posilování i závěrečném protažení celého těla.

5 důvodů, proč si pořídit podložku na cvičení 

Existuje hned několik důvodů, proč si na cvičení pořídit kvalitní podložku: 

  1. Podložka na cvičení tlumí nárazy, což je dobré pro vaše klouby. Zároveň můžete tímto způsobem tlumit také hluky, které by rušily vaše sousedy a ostatní členy domácnosti. 
  1. Podložka může částečně chránit také podlahu před poškozením, pokud cvičíte doma na parketách. 
  1. Podložka izoluje od chladu ze země. Celí zpocení si tak můžete lehnout na podložku a cvičit, aniž byste se museli bát, že výrazně prochladnete. 
  1. Díky podložce na cvičení zabráníte odřeninám kolenou a loktů. 
  1. Podložky na cvičení nekloužou a můžete tak zabránit bolestivým zraněním. 
9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 2 2 1

Jak vybrat podložku pro cvičení? 

Na trhu existuje celá řada podložek pro cvičení, z kterých můžete vybírat. K mání jsou podložky různých materiálů, od PVC materiálů až po přírodní materiály, jako jsou přírodní kaučuk nebo bavlna. 

Pro mnoho lidí je rozhodující vzhled podložky, ale mnohem zásadnější je jejich tloušťka a další vlastnosti. Pro dynamické aerobní cvičení jsou vhodné podložky s tloušťkou kolem 8 mm a protiskluzovým povrchem, oproti tomu podložky s tloušťkou okolo 4 mm jsou vhodným vybavením na jógu nebo závěrečnou relaxaci. 

Činky a kettlebell

Dalším potřebným vybavením pro mnoho lidí jsou činky a kettlebell. Tyto pomůcky vám mohou pomoci posílit vaše tělo. Když se řekne “činky” mnohým se vybaví dřina z posilovny, kettlebell i činky se však dají použít i v aerobním tréninku jako mírná zátěž. 

Činky a kettlebell jsou výhodné hlavně v tom, že jsou velmi univerzální, dají se využít mnoha způsoby a budovat svalovou hmotu s nimi můžete v různých partií vašeho těla. Při výběru se zaměřte především na váhové rozmezí, které budete využívat. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 9 1

Tip: Kromě činek si můžete pořídit i jiná závaží, která zvýší intenzitu vašeho tréninku. Porozhlédněte se například po závaží na zápěstí a kotníky nebo po zátěžové vestě. 

Odporové gumy 

Odporové gumy jsou dalším vybavením, které může najít uplatnění i v domácí tělocvičně úplného začátečníka. Existuje spousty druhů odporových gum a jejich princip spočívá právě v překonávání tohoto odporu. 

S odporovými gumami můžete dosáhnout své vysněné postavy a použít je, podobně jako činky, můžete na procvičení více partií vašeho těla – od hýždí, stehen, přes záda až po ruce. Navíc je můžete využívat také k závěrečnému protažení. 

Další výhodou odporových gum je rozhodně to, že jsou velmi skladné a v domácnosti nezaberou skoro žádné místo. 

Gymnastické míče, overbally a balanční podložky 

Gymnastické míče, overbally a balanční podložky mají při cvičení široké využití. Díky nim můžete zlepšit svou celkovou stabilitu, rovnováhu a držení těla. Na výběr máte z různých barev i velikostí. 

Balanční podložky, jako je bosu, vám mohou pomoci posílit také hluboko uložené svaly. 

Gymnastický míč můžete navíc používat kromě cvičení také jako alternativní pomůcku na sezení. Dívat se z něj můžete na televizi i pracovat u počítače a podporovat tak správné sezení bez shrbených zad. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 8 1

Overball můžete využívat při posilování paží i zadní strany stehen, jako masážní pomůcku nebo při závěrečném protažení. 

Švihadla 

Švihadla jsou účinným pomocníkem při kardio tréninku nebo kondičním cvičení. Díky švihadlu můžete za krátkou dobu spálit poměrně dost kalorií, zlepšit svou fyzickou kondici, zhubnout přebytečné kilogramy i posílit svůj kardiovaskulární systém. 

Doporučujeme vybírat si švihadla s nastavitelnou délkou a kvalitní rukojetí.  

Přečtěte si: Víte, jak úspěšně zhubnout do plavek a na co si dát pozor? 

TRX 

TRX je závěsný posilovací systém, který můžete ve svém tréninku využít mnoha způsoby pro posílení trupu i končetin. Výhodou TRX je jeho cenová dostupnost i nenáročné skladování v domácnosti. Při používání je nutné TRX zavěsit například o dveře a můžete se pustit do cvičení. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 3 1

Hrazda 

Dalším vybavení, které může zpestřit váš domácí trénink, je hrazda. Hrazda v domácnosti nezabere příliš mnoho místa, pokud pořídíte například dveřní, stropní nebo nástěnnou hrazdu. Pravidelným cvičením na hrazdě posílíte hlavně horní polovinu svého těla. 

Tip: Podobně jako hrazdu lze využívat také žebřiny, které mají ještě více multifunkční využití.

Masážní míčky a válce

Masážní míčky a válce jsou vybavením, které by vám doma také nemělo chybět. Nespálíte s jejich pomocí sice stovky kalorií, ale ani při cvičení byste neměli zapomínat na následné uvolnění svalů. Právě s ním mohou tyto pomůcky pomoci. 

Díky masážním míčkům a válcům můžete zlepšit svou flexibilitu, rozsah pohybů, snížit bolestivost kloubů i správně zregenerovat svá drobná zranění. 

Běžecký pás a rotoped 

Běžecký pás a rotoped patří k oblíbenému příslušenství na cvičení, které si můžete pořídit i do pohodlí vašeho domova. Jedná se však o pomocníky, kteří zaberou celkem dost místa a stojí také více peněz než pomůcky uvedené výše. 

Díky běžeckému pásu a rotopedu můžete zlepšit svou vytrvalost a více hlídat svůj trénink. Na lepších kouscích můžete nastavit tempo i své osobní cíle, kterých chcete v rámci tréninku dosáhnout – ať už to jsou spálené kalorie nebo uběhnuté či ujeté kilometry. 

Tip: Víte, jak vést k zdravému pohybu bezpečně i svoje děti, například pomocí jízdy na kole? 

8. Vyřešte skladování pomůcek 

Pořídit si nejrůznější vybavení pro cvičení je jedna věc, vyřešit skladování pomůcek ve chvílích, kdy necvičíte, je věc druhá, a neméně důležitá. Zvlášť pokud nemáte pro cvičení vyhrazenou celou místnost, je nevhodné, aby vám fitness pomůcky překáželi v běžném fungování v domácnosti. 

Jak tedy pomůcky v domácnosti skladovat? Pokud máte doma málo prostoru, doporučujeme obklopit se nejprve pomůckami, které ani při skladování nezaberou příliš mnoho místa. Mezi ty patří například TRX, odporové gumy, kettlebell nebo jednoruční činky. Na takové věci vám totiž postačí pár úložných boxů nebo krabic. 

9 tipu jak si doma zaridit prostor na cviceni 5 1

9. Vytvořte i ve cvičícím prostoru příjemnou atmosféru 

Ani při cvičení byste neměli zapomínat na svůj komfort. Už jsme zmiňovali zkrášlení prostoru prostřednictvím nejrůznějších motivačních citátů. Možností, jak ale vytvořit příjemnou atmosféru v místnosti, kde cvičíte, je více. 

  • Pořiďte si do místnosti, kde cvičíte, pokojové rostliny, které osvěží prostor. V žádném případě by vám ale při cvičení neměly rostliny překážet, a proto se je snažte umístit spíše do koutů. 
  • Pracujte také s vůněmi. Hlavně při závěrečném protažení a relaxaci vám mohou vonné svíčky dopomoci k uvolnění celého těla. 

Závěr 

Vytvořit si doma prostor na cvičení nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá. I pokud nedisponujete volnou místností, v které byste mohli vytvořit domácí fitness studio nebo posilovnu snů, nemusíte zoufat. Optimalizovat prostor na cvičení můžete i v menším bytě. 

Důležité je naučit se s prostorem pracovat a být kreativní – pravděpodobně si v malém bytě nebudete moci pořídit běžecký pás, velké posilovací lavice, sestavy nebo posilovací věže, ale rozhodně naleznete prostor, kde můžete protáhnout své tělo nebo si zaposilovat s vlastní vahou těla či menšími pomocníky, jako je švihadlo, TRX či odporové gumy. 

Nezapomínejte, že cvičit doma není jenom o tom, pořídit si dobré vybavení, ale také uzpůsobit prostor tak, aby vaše cvičení bylo bezpečné, nikoho neobtěžovalo a vám se cvičilo dobře. K tomu bude potřeba si prostor dotvořit podle vašich představ. 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO a on page faktory na svém webu 

Čtěte dál!

Plzeň hostí veletrhy Moderní dům a byt a Žena a domov

Již po sedmnácté se v Plzni uskuteční dvojice oblíbených veletrhů, které...

Veletrh úspor a obnovy v Ostravě

Ve dnech 4.-5. října 2024 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit...

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...