Namítáte, že nástěnné hodiny jsou přežitkem v 21. století? Vždyť každý z nás už vlastní telefon, ne nutně chytrý, kde si rychlým poklepáním zjistí aktuální čas třeba v Sydney. Nesouhlasíme. Měření času provází lidstvo už od dávných dob. Ze začátku se sice jednalo pouze o sluneční typ. Mechanické velké hodiny se poprvé objevily až ve 13. století a luxus malých hodinek na zápěstí nebo do kapsy se objevil až v 15. století. Ale i dnes je pořád užijete.
Schválně si udělejte malý experiment. Jděte do kuchyně a připravte si vajíčka na tvrdo k snídani. Nebo nachystejte těstoviny na oběd. V obou případech budete potřebovat sledovat čas. Některé hospodyňky mají kuchyňské hodiny na odtikávání času při vaření. Ale většina z nás je stále zvyklá sledovat běžící ručičku na nástěnných hodinách.
Designový nebo účelný prvek?
Pořád jsme vás nepřesvědčili, že hodiny v interiéru mají své místo i v dnešní technické době plné počítačů, tabletů a chytrých telefonů? Co zakomponovat nástěnné hodiny do interiéru jako designový doplněk vašeho bydlení?
Dnešní trh nabízí víc než pouze dvě ručičky, které obíhají po obvodu se 12 čísly. Hodiny se neliší pouze tvarem, lemováním a použitým materiálem. Není problém zakoupit i všelijaké tvary, leckdy působící až trochu bizarně z budoucnosti. Hodiny v podobě houslí nebo kosmické lodi jsou něčím naprosto běžným.
Na místo klasických číslic můžete na ciferníku vidět třeba jen čárky nebo matematické vzorce. Už jsme také viděli variantu, kde byla čísla napsána pozpátku, tj. nahoře byla 12 ale po směru hodinových ručiček následovala 11, 10, atd. Na první pohled matoucí, ale zaručeně pobaví každou vaši návštěvu.
Na co myslet při nákupu hodin
Ať už jste se rozhodli, že vaše hodiny plní spíše designový účel nebo praktický ve vaší domácnosti, měli byste zavčas myslet na dvě věci. Kam je v pokoji umístíte a v jakém stylovém provedení musí být, aby vám ladily se zbytkem interiéru.
Umístění hodin v pokoji nebo kuchyni byste neměli podceňovat. Mělo by na ně být vidět ze všech koutů dané místnosti. S tím se pojí i dostatečná velikost hodin. Malý si pořiďte například budík s rádiem, ale rozhodně ne hodiny na zeď.
Co se týče designového provedení hodin, velmi záleží na vašem stávajícím stylu domácnosti. Na trhu seženete nepřeberné množství hodin z rozličných materiálů. Pokud tedy u vás doma převládá spíše severská jednoduchost, asi upřednostníte prosté hodiny s dřevěnou obroučkou. Žádné složité linie. Nezapomeňte na to, že skandinávský styl bydlení upřednostňuje světlé barvy. Pořiďte si tedy hodiny laděné do béžové nebo světle šedé.
Jste-li naopak zastáncem retro designu nebo dokonce až extravagantního pop-art stylu, pak zkuste nějakou verzi plastových hodin. Ostatně plast je asi nejpoužívanějším výrobním materiálem mezi nástěnnými hodinami. Nebraňte se ani veselým námětům nebo pastelovým barvám. V pop-art stylu frčí i komiksy a motivy kožešin. Zkuste tento námět zakomponovat i do vašich hodin.
Digitální: ano nebo ne?
Váháte, zda si pořídit ručičkové nebo digitální hodiny? Opět záleží na účelu, který od nich čekáte. Věřte ale, že digitální hodiny zatím nepředčily krásu a kouzlo těch ručičkových.