Životní styl, pitný režim, příjem soli a hormonální změny. Tyto a mnohé další faktory ovlivňují zadržování vody v těle. Zjistěte, co pomáhá odvodňovat organismus, jak snížit zadržování vody v těle a co všechno tento proces ovlivňuje. Dozvíte se také, jaké jsou nejčastější příčiny zadržování vody v těle a jak lze některým z nich předcházet.
Jaké jsou příčiny zadržování vody v těle?
Příčinou zadržování vody v těle může být nezdravá strava, nedostatek pohybu nebo blížící se menstruace.
Mezi nejčastější příčiny zadržování vody v těle patří:
Vysoké teploty
Při vysokých teplotách má tělo tendenci zadržovat vodu a šetřit ji na později. Proto se snažte co nejdříve snížit vysokou teplotu.
Dlouhé stání
Lidé, kteří v práci dlouho stojí, si často stěžují na otoky nohou, protože gravitační síly blokují odtok tekutin z tkání v dolní části těla, mají nohy tendenci zadržovat vodu. A to způsobuje otoky.
Dlouhé sezení
Při dlouhém sezení je příčina zadržování vody v těle stejná jako při stání. Dlouhé sezení, které je dnes v práci běžné, způsobuje zadržování vody v dolních částech těla. Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se alespoň každé dvě hodiny projít.
Strava a životní styl
Mezi nejčastější příčiny zadržování vody v těle a jeho zavodnění patří nezdravý životní styl. Patří mezi ně nedostatek pohybu, pití alkoholu a nadměrný příjem soli.
Menstruace
Zadržování vody v těle před menstruací je přirozené v důsledku hormonálních změn. Obvykle se vyskytuje v druhé polovině menstruačního cyklu.
Mnoho žen pociťuje několik dní před menstruací bolest prsou a nafouklé břicho, což jsou běžné příznaky zadržování vody v těle.
Těhotenství
Hormonální změny během těhotenství mohou ztěžovat odstraňování vody z těla, což může vést k otokům.
Onemocnění ledvin
Chronické onemocnění ledvin může způsobovat zadržování vody v těle. Protože poškozené ledviny nejsou schopny řádně filtrovat přebytečné tekutiny z těla, dochází k jejich nadměrnému hromadění.
Antikoncepce
Hormonální antikoncepce zvyšuje hladinu estrogenu v těle ženy, což může vést k zadržování vody v těle.
Užívání léků
Mezi vedlejší účinky léků (zejména protizánětlivých) často patří zadržování vody v těle. Mohou ho způsobit volně prodejné léky proti bolesti, léky na krevní tlak, hormonální antikoncepční pilulky a další.
Alergie
Když vaše tělo reaguje na alergen, uvolňuje sloučeninu zvanou histamin. To způsobuje únik tekutiny z cév do okolních tkání, což vede k otoku. Alergická reakce obvykle netrvá dlouho, a proto je tento otok jen krátkodobý.
Mezi další onemocnění, při kterých dochází k zadržování vody v těle, patří:
- chronické onemocnění plic
- onemocnění jater,
- srdeční selhání,
- autoimunitní onemocnění
- rakovina lymfatického systému.
Jaké jsou příznaky zadržování vody v těle?
Zadržování vody v těle může způsobit ztrátu energie a pocit těžkosti.
Tyto příznaky mohou naznačovat, že vaše tělo zadržuje vodu:
- ztuhlosti kloubů,
- nadýmání břicha,
- oteklé nohy a chodidla,
- rychlé změny hmotnosti.
Ako odvodniť telo?
Existují různé způsoby, jak odvodnit tělo a snížit zadržování vody v těle. Pokud vám první metoda nepomůže, nevzdávejte to a zkuste jinou. Doporučujeme vám, abyste sledovali své tělo a psali si poznámky o tom, jak se cítíte.
Pravidelně cvičte
Jedním z nejlepších způsobů, jak v krátké době snížit množství vody v těle, je cvičení. Jakákoli forma cvičení nebo fyzické aktivity zvyšuje pocení, což přispívá k dehydrataci organismu.
Pozor na ztrátu tekutin
Během fyzické aktivity ztrácíme přibližně 0,5 až 2 litry tekutin za hodinu. To samozřejmě závisí na faktorech, jako je oblečení, teplota venku/vevnitř a typ cvičení.
Pitný režim
Nezapomeňte však, že během tréninku musíte hodně pít. To platí i v případě, že se snažíte tělo dehydratovat.
Vyzkoušejte saunu
Pokud chcete zvýšit účinek pocení, dopřejte si po tréninku saunu. V sauně vypotíte velké množství tekutin a vaše tělo se zároveň regeneruje.
Procházky v práci
U méně aktivních lidí pracujících v kanceláři je zadržování vody v nohách velmi časté. Pokud pracujete vsedě, snažte se alespoň každé dvě hodiny udělat přestávku a protáhnout se nebo se krátce projít.
Minimalizujte čas v sedě
Snažte se během dne co nejméně sedět. Chůze a cvičení mohou pomoci při zadržování vody v nohách. Cvičte alespoň třikrát týdně po dobu alespoň 30 minut.
Snižte příjem soli
Sodík, který se nachází v soli, hraje důležitou roli při zadržování vody v lidském těle. Pokud je hladina sodíku příliš nízká nebo příliš vysoká, vede to k nerovnováze v těle a následnému zadržování tekutin.
Zvýšený příjem slaných potravin může vést k zadržování vody v těle. K tomu dochází zejména tehdy, když je zvýšený příjem soli zvýrazněn nedostatkem fyzické aktivity.
Jak snížit příjem soli?
Začněte méně solit a dávejte si pozor na zpracované potraviny, které často obsahují hodně soli.
Příjem tekutin
Možná vám to nedává smysl, ale dostatečná hydratace může skutečně snížit zadržování vody v těle.
Tělo si ukládá vodu na později
Naše tělo je velmi inteligentní, a když ho dostatečně nehydratujeme, snaží se udržet rovnováhu a začne zadržovat vodu v těle.
Optimální příjem tekutin je také zásadní pro zdraví jater a ledvin, což z dlouhodobého hlediska snižuje zadržování vody v těle.
Jak se hydratovat?
Doporučený příjem tekutin je přibližně 2 litry denně. Záleží však také na počasí a úrovni fyzické aktivity. V horkých a namáhavých dnech je třeba zvýšit příjem tekutin.
Sledujte barvu moči
Můžete také sledovat barvu moči, abyste zjistili, zda jste dostatečně hydratovaní. Měla by být světle žlutá nebo čirá. To je známka toho, že přijímáte dostatek tekutin.
Vyzkoušejte přírodní diuretika
Diuretika mají přirozenou schopnost odvádět tekutiny z těla.
Jaké potraviny se řadí mezi diuretika?
Mezi potraviny s močopudnými účinky patří celer, lilek, meloun, pastinák a petržel. Z těchto potravin má nejsilnější močopudné účinky petržel.
Petrželová nať
Kromě petržele můžete konzumovat také petrželovou nať, která je vhodná k dochucení mnoha polévek, hlavních jídel a koktejlů. Nasušte si petržel na zimu a přidávejte ji do jídel nebo si z ní připravte čaj s močopudnými účinky.
Doplňte vitamín B6
Vitamin B6 může být účinným přírodním způsobem odvodnění organismu. Tento vitamin hraje klíčovou roli při tvorbě červených krvinek a fungování mozku a imunitního systému.
Vitamin B6 spolupracuje s ledvinami a pomáhá tělu vyplavovat přebytečnou vodu z těla.
Zmírňuje premenstruační syndrom
Studie ukazují, že vitamin B6 účinně zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu, mezi něž patří zadržování vody v těle. Může také snížit otoky nohou, nadýmání břicha a citlivost prsou.
Jak doplnit vitamín B6?
Vitamin B6 můžete užívat jako doplněk stravy nebo ho získat z potravin, jako jsou brambory, cizrna, banány, ryby a vlašské ořechy.
Před užitím se poraďte s lékařem
Než se rozhodnete užívat vitamin B6 k odvodnění lidského těla, doporučujeme poradit se s lékařem. Zejména pokud užíváte nějaké léky.
Snižte stres
Stres zvyšuje hladinu hormonu kortizolu. Zvýšená hladina tohoto hormonu vede ke zvýšení hladiny hormonu ADH, který je antidiuretický.
Jak ADH ovlivňuje zadržování vody v těle?
Když jste v klidu, ADH správně vysílá signál ledvinám, kolik vody mají uvolnit zpět do těla. Pokud je však tento hormon v nerovnováze, může vysílat špatné signály, což vede k zadržování vody v těle.
Jak snížit stres?
Chcete-li snížit stres, zkuste si najít alespoň 30 minut denně pro sebe a věnujte se tomu, co vás uklidňuje. Zkuste například procházku v parku, meditaci nebo jógu. Pomoci může také relaxační koupel.
Dostatek spánku
Kvalitní spánek hraje důležitou roli při udržování optimálního fungování vašeho těla.
Spánek ovlivňuje důležité tělesné funkce
Dostatek spánku mimo jiné pomáhá tělu vyrovnávat hladinu hydratace. Spánek může ovlivnit funkci ledvin, které vyrovnávají hladinu vody a sodíku v těle. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše ledviny nemusí fungovat optimálně. To může vést k zadržování vody v těle.
Během spánku tělo vylučuje tekutiny.
Když spíme, naše tělo se potí a během spánku dýchá, čímž se z těla vylučuje voda. Spánek tak pomáhá tělu regulovat hladinu hydratace a snižovat množství vody v těle.
Optimální délka spánku
Dostatečný spánek je nezbytný pro udržení zdravé rovnováhy soli a vody v těle. Optimální spánek by měl trvat 7 až 9 hodin.
Jak zlepšit kvalitu spánku?
Existuje několik způsobů, jak zlepšit spánek. Nejdůležitější je zdravý životní styl a snížení stresu před spaním.
Jezte lehkou večeři
Snažte se jíst nejpozději 4 hodiny před spaním a večer se vyhněte smaženým jídlům a červenému masu. Zvolte raději lehký salát nebo rybu s grilovanou zeleninou.
Sportujte
Fyzická aktivita vás během dne unaví a výrazně zlepší kvalitu vašeho spánku. Ale necvičte těsně před spaním. Večer musíte dát tělu signál, že se blíží čas odpočinku.
Vyzkoušejte esenciální oleje
Vytvořte si večerní rituál s použitím esenciálních olejů. Asi hodinu před spaním nakapejte několik kapek levandulového oleje do difuzéru, pusťte si uklidňující hudbu a relaxujte.
Elektrolyty
Elektrolyty v těle mají zásadní význam pro mnoho tělesných funkcí, včetně regulace hladiny tekutin v těle. Jedná se o základní minerály, jako je draslík, sodík, hořčík a vápník.
Pokud je hladina elektrolytů v těle narušena, může to způsobit nerovnováhu v množství tekutin v těle.
Příjem tekutin a elektrolytů by měl být v rovnováze.
Množství elektrolytů je dobré přizpůsobit množství vypité vody. Pokud žijete v horkém podnebí nebo denně cvičíte a pijete hodně tekutin, budete pravděpodobně potřebovat i větší množství elektrolytů.
Pozor na zvýšený příjem elektrolytů
Na druhou stranu nadměrné množství elektrolytů v kombinaci s nízkým příjmem tekutin může způsobit zadržování vody v těle.
Zvyšte příjem vlákniny
Vláknina zlepšuje funkci trávicího systému a pomáhá tělu zbavovat se tekutin a odpadních látek.
Kolik vlákniny bychom měli konzumovat?
Mnoho dospělých konzumuje pouze 10 až 15 gramů vlákniny denně, zatímco doporučené množství je 25 až 35 gramů denně.
Kde sa nachází vláknina?
Velké množství vlákniny je obsaženo v ovoci, zelenině a celozrnných obilovinách. Místo bílé rýže si doma připravujte hnědou rýži a místo bílého chleba si vybírejte celozrnné pečivo.
Konzumujte potraviny bohaté na kumarin
Kumarin je sloučenina, která pomáhá tělu regulovat tekutiny v tkáních, a tím zabraňuje zadržování vody v těle. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující kumarin. Dávejte však pozor, abyste to s kumarinem nepřehnali.
Kde se nachází kumarin?
Kumarin najdete ve skořici, petrželi, jahodách a vanilce.
Vyhýbejte se kávě
Káva je silné diuretikum, což znamená, že zvyšuje frekvenci močení. Nápoje s kofeinem patří spolu s alkoholem mezi nejsilnější diuretika, která mohou způsobit dehydrataci.
Káva může krátkodobě pomoci odvodnit organismus, ale ve vysokých dávkách vás může dehydratovat a způsobit nadýmání.
Zvolte přírodní diuretika
Používejte více přírodních diuretik, včetně brusinek a kapusty, které pomáhají odvodňovat organismus.
Doplňujte hořčík
Hořčík je důležitý minerál, který se podílí na správné funkci vašeho těla. Zvýšení příjmu hořčíku může pomoci odvodnit lidské tělo.
Zmírnění příznaků PMS
Hořčík je vhodný pro odvodnění organismu, zejména pro ženy, které jsou zavodněné a cítí se nadýmavé před menstruací a během ní. Jedna studie zjistila, že denní dávka 240 mg hořčíku zlepšila některé příznaky premenstruačního syndromu u žen.
Snížení otoků
Doplnění hořčíku může pomoci zmírnit otoky způsobené změnou hormonů během citlivého období ženy.
Kde se hořčík nachází?
Hořčík můžete doplnit také přirozeně. Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří ořechy, hořká čokoláda, celozrnné výrobky a zelená listová zelenina.
Poraďte se s lékařem
Pokud chcete užívat hořčík k odvodnění těla za účelem hubnutí, měli byste se poradit s lékařem. Zejména pokud užíváte jiné léky.
Rostlinné mléko
Mléčné výrobky patří mezi největší viníky zadržování vody v těle. Zkuste nahradit kravské mléko ovesným nebo mandlovým. Na trhu nyní najdete také chutné rostlinné sýry a jogurty.
Pozorujte své tělo po vysazení mléka
Zůstaňte několik týdnů u rostlinných produktů a sledujte, zda se zadržování vody v těle zmírní. Pokud se nic nezmění, budete alespoň vědět, že mléko nezpůsobuje zavodnění vašeho těla, a můžete zkusit vyřadit jinou potravinu.
Vyzkoušejte masáže
Kromě toho, že vám masáž pomůže zbavit se stresu, který může vést k zadržování vody, může také pomoci snížit otoky.
Masáž směrem k srdci
Masáž nohou a jiných oteklých míst směrem k srdci pomáhá vytlačit tekutinu, a tím snížit otok. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když si necháte udělat masáž od profesionála.
Závěr
Existuje mnoho způsobů, jak tělo odvodnit. Pokud nepomáhá vyřazení mléka ze stravy nebo omezení kávy, nevzdávejte to. Vyzkoušejte různé metody a sledujte, jak na ně vaše tělo reaguje. Doufáme, že díky našim tipům zjistíte, co vám pomůže a zbavíte se zadržování vody v těle.